009821-36303710

کیمیا تهران اسید
عکس مقاله

هیدروکلریک اسید

هیدروکلریک اسید دارای خلوص 30 تا 33 و 37 درصد می باشد بدین صورت که اسید کلریدریک 30 تا 33 درصد هیدروکلریک اسید صنعتی و اسید کلریدریک 37 درصد، هیدروکلریک اسید آزمایشگاهی می باشد.

هیدروکلریک اسید یا جوهر نمک در بسته بندی های 2.5 لیتری، گالن های 20 لیتری، 220 لیتری و تانکر های 1000 لیتری با برند کیمیا تهران اسید عرضه می شود.

همچنین این محصول در شرکت کیمیا تهران اسید با بهترین کیفیت و پایین ترین قیمت عرضه می گردد.

هیدروکلریک اسید مایعی فرار بی رنگ یا زرد کمرنگ و دارای بوی تند می باشد.

هیدروکلریک اسید یا اسید کلریدریک از سال هشتصد میلادی شناخته شده است، گلوبر آن را از طریق حرارت دادن مخلوط نمک معمولی و اسید سولفوریک غلیظ به دست آورد. گاز اسید کلریدریک بی رنگ و دارای بوی تند و با طعم اسیدی است و از هوا سنگین تر است. این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شود. و با فلزات و هیدروکسید آنها ترکیب می شود. هیدروکلریک اسید با حل شدن هیدروژن کلراید در آب تهیه می شود. هیدروژن کلرید را می توان با روش های گوناگون تولید کرد و این یعنی راه های زیادی برای ساخت هیدروکلریک اسید موجود است. تولید در مقیاس زیاد اسید کلریدریک ( جوهر نمک) تقریبا همیشه با تولید در مقیاس صنعتی دیگر مواد شیمیایی انجام می پذیرد.

1. اسید کلریدریک یک اسید مونوپروتیک می باشد. بدین معنی که تنها یکبار در واکنش می تواند یک یون +H را از دست بدهد. در اسید کلریدریک مایع +H با مولکول آب به صورت هیدرونیوم (+H3O) به اشتراک گذاشته می شود.

HCl + H2O → H3O+ + Cl−

یون دیگر نیز به صورت –Cl در می آید که یون کلراید نام دارد. از این رو اسید کلریدریک جهت تولید نمک های کلراید از جمله کلسیم کلراید، پتاسیم کلراید، روی کلراید و .... مورد استفاده فراوانی قرار می گیرد.

اسیدهای مونوپروتیک دارای یک ثابت تفکیک اسیدی با نام Ka که این مقدار نشان دهنده میزان تفکیک پذیری در آب می باشد. برای اسید سنگینی همچون اسید کلریدریک مقدار Ka بسیار بزرگ می باشد و تاکنون فعالیت های بسیاری نیز جهت تعیید مقدار این ضریب ثابت صورت گرفته است.

وقتی نمک کلراید همچون NaCl به اسید کلریدریک مایع اضافه می شود در عمل هیچ تاثیری بر روی PH آن نمی گذارد و این نشان می دهد که –Cl یک باز مزدوج ضعیف است و HCL به طور کامل در آب تفکیک می شود.

هیدروکلریک اسید در ساخت و تولید انواع مواد شیمیایی و پروسه های غذایی، شست و شو و اسیدشویی فلزات، خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات، احیا آور و قطعه شویی فولاد، تولید ترکیبات غیر آلی، پرداخت چرم، تمیزکننده های خانگی، صنعت ساختمان ، پاک کننده هاو از بین برنده جرم سرامیک، اسیدی کردن چاه های نفتی، برداشتن رسوب بویلرها و تمیز کاری فلزات، کنترل ph و خنثی سازی اتیلن دی کلراید کاربرد دارد.

اسید کلریدریک یا هیدروکلریک اسید تا غلظت 37 درصد تولید می شود. غلظت های بالاتر از نظر شیمیایی قابل تولید است اما نرخ تبخیر از آن به بعد به قدری بالاست که نگهداری و استفاده از آن نیازمند ملاحظات بسیاری است مثل دما و فشار پایین. پس میزان عمده صنعتی آن 30 درصد تا 33 درصد می باشد.

مشاهده بیشتر