009821-36303710

کیمیا تهران اسید
عکس مقاله

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی موادی اند که ترکیبی خاص دارند. شیمی دان به نام جوزف پراست این مفهوم را در سده 18 پس از آزمایش ها و کار روی ترکیباتی مانند مس کربنیت بکار برد. او نتیجه گرفت همه نمونه ها از یک ترکیب، یک نوع ساختمان دارند و این نمونه ها از همه ابعاد مانند یک دیگر و این ابعاد مطابق با میزان عناصر موجود در ترکیب، متغیر هستند. این قضیه اکنون به قانون ثابت ترکیب مشهور است. بعدها با پیشرفت روش ها برای ترکیب شیمیایی، مخصوصا در شیمی آلی، کشف شمار بیشتری از عناصر شیمیایی و فراگیری فنون نو در تجربه شیمیایی که از آن برای تصویه عناصر و ترکیبات از مواد شیمیایی بکار می برند، راهنمایی برای پایه گذاری شیمی نوین بود. این مفاهیم در بسیاری از کتاب های شیمی تعریف شده اند.

مواد شیمیایی موادی اند که ترکیب شیمیایی و ویژگی های مشخص و ثابتی دارند. مواد شیمیایی را نمیتوان با استفاده از روش های جدا سازی فیزیکی و بدون تجزیه عناصر و ترکیبات مواد، اجزای تشکیل دهنده آن را شناسایی نمود. مواد شیمیایی به صورت ترکیبات شیمیایی، عناصر شیمیایی، یون یا آلیاژ می باشند. آب یک ماده بسیار شناخته شده در تعریف مواد شیمیایی می باشد، این ماده در همه جا ویژگی یکسان دارد و نسبت هیدروژن به اکسیژن آن همیشه ثابت است. در واقع آبی که از رودخانه گرفته می شود و در آزمایشگاه توسط پژوهشگران ساخته می شود، ویژگی یکسانی دارد. مواد با حضور در فرآیند های شیمیایی با یکدیگر واکنش داده و دیگر نمی‌توانند از هم جدا شوند، در واقع یافتن مواد شیمیایی خالص در طبیعت کار بسیاردشواری است. بطور کلی مواد شیمیایی از سه نوع جامد، مایع و گاز تشکیل می‌شوند و این احتمال وجود دارد که مواد شیمیایی با تغییر فشار و حرارت به شکل‌های مختلف خود تغییر حالت دهند. در اثر ترکیب مواد شیمیایی با یکدیگر تعداد نامحدودی ماده شیمیایی بوجود می آید، بطور مثال آب نتیجه واکنش عنصرهای هیدروژن و اکسیژن می باشد. در این واکنش دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن به هم متصل می‌شوند و مولکولی با فرمول شیمیایی H2O می‌سازند. همین دو عنصر در شرایط متفاوت می‌توانند ماده دیگری را به نام هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) بسازند.

1037988466641001B

کلید واژه انواع-مواد-شیمیایی از ریشه کلمه ای به معنای زمین سیاه برگرفته شده است به نام کیمیا، در زمان تسلط ایرانیان بر سرزمین مصر این واژه به شرق آمد. میرزا صالح شیرازی برای اولین بار در کتاب علوم طبیعی خود از کیمیا استفاده کرد، که بعدها این کتاب در مدرسه دارلفنون در رشته شیمی تدریس شد. اصل بقای جرم مهم ترین دلیل مطرح شدن شیمی به عنوان یک علم بوده است. بر اساس این موضوع در طی واکنش شیمیایی مقدار ماده تغییر نمی کند. به طور مثال اگر صد اتم در واکنش شیمیایی حضور داشته باشند در پایان بطور دقیق صد اتم خواهیم داشت. همواره در واکنش های شیمیایی مقداری انرژی بوجود می آید یا از دست می رود که یکسان می باشد، بیانگر مفهوم تعادل، ترمودینامیک در علم شیمی است.

1037980766641001B

موادی که بوسیله بدن موجودات زنده ساخته می‌شود، در سال 1828 وهلردانشمند آلمانی برای اولین بار ماده ای به نام اوره را در آزمایشگاه از یک ترکیب معدنی به نام ایزوسیانات تهیه کرد، پس از این اتفاق مشخص شد که می‌توان مواد آلی را نیز در آزمایشگاه ساخت .در حال حاضر بیش از یک میلیون نوع ماده آلی شناخته شده وجود دارد که تعداد زیادی از آنها در آزمایشگاه تهیه می‌شوند. مواد آلی در واقع به مواد غیر معدنی گفته می‌شود که با مواد معدنی تفاوتهای کلی در مواردی دارند. در علم ماده به عنوان چیزی که جرم دارد و فضا اشغال می‎کند تعریف می شود. همانند اینکه یک فرد با ویژگی‎هایی منحصر به فرد خود مانند: قد، رنگ پوست، چشم و..... توصیف می‎شود، ماده نیز با خواص فیزیکی و شیمیایی‎ خود مشخص می‌گردد. خواص شیمیایی ماده به عنوان ویژگی‎هایی تعریف می‎شود که از طریق آن ویژگی‌ها، ماده تغییر می‎کند و با توجه به نسبت اجزای تشکیل دهنده‎اش به شکل‎های دیگری تبدیل می‎گردد. در تغییرات فیزیکی ماده فقط حالت فیزیکی تغییر می‌یابد نه ساختار ذره‌های تشکیل دهنده. با توجه به این نکته می توان گفت که تغییرات همه حالت های ماده از جمله : ذوب،انجماد، تبخیر، میعان، تصعید و چگالش و همچنین انحلال نمک ها و بازها در آب، تغییر فیزیکی ماده محسوب می شوند.در تغییرات شیمیایی اتصال اتم ها به یکدیگر و آرایش الکترونی آن‌ها در واکنش دهنده‌ها تغییر پیدا می کند. قابل ذکر است که در واکنش شیمیایی، اتم‌ها نه بوجود می‌آیند و نه از بین می‌روند فقط ترکیب یا تجزیه اتفاق می افتد. خواص شیمیایی ماده قابل مشاهده نیست و از طریق حواس پنج‌گانه شناخته می شوند. ولی در مقابل خواص فیزیکی ماده قابل مشاهده هستند. تغییر شیمیایی امکان دارد با آزاد شدن انرژی به صورت گرما، نور یا صوت همراه باشد و تولید گاز، تشکیل رسوب یا تغییر رنگ را در پی داشته باشند.تلاش های اولیه برای درک طبیعت و ریشه مواد و یافتن نحوه تجزیه و دگرگونی آنها با شکست مواجه بوده است. به مرو فعالیت های به سمت تبدیل کردن مواد کم ارزش به مواد ارزشمند تری مانند طلا و دیگر فلزات گرانبها سوق پیدا کرد، تا جایی که منجر به پیدایش علم جدیدی به نام کیمیا گری شد. در این را دستاوردهای مهمی حاصل شد که پایه گذار علم شیمی گردید.

1037982966641001B

در آذر ماه سال 1386 کیمیا تهران اسید فعالیت خود را در حوزه فروش انواع مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی آغاز کرد. در این سالها با تکیه بر دانش و توانایی پرسنل همواره سعی کرده ایم که بهترین ها را ارائه دهیم.

عرضه بیش از 200 نوع محصول در انواع مختلف با بهترین کیفیت

عضویت اتحادیه مواد شیمیایی

دریافت ایزو

برگزیده مدیران برتر از مجمع جهانی مدیریت

و.....

دسته بندی محصولات :

انواع اسید - آب مقطر - انواع مواد پودری - انواع حلال - انواع شوینده و رسوب زدا - تجهیزات ایمنی - مواد و وسایل آزمایشگاهی - مواد آبکاری و پرداختکاری - مواد نساجی و ریسندگی و......

مهندسین مجرب کیمیا پس از تحقیقات و آزمایشات متعدد اقدام به تولید محصولات ذیل نموده اند :

دیسکلر - سوپر فروکلین - فروکلین 3 کاره - اسید سولفوریک 35 و 50 درصد - اسید سولفوریک وان - ضد رسوب - خنثی کننده مواد شیمیایی - آنتی فوم - چربی گیر نوتروپن - الکترولیت باطری نیکل کادمیوم - اسید ضد ساروج - اسید باطری 1250 - چربی گیر متالکلین - اسید سیتریک مایع

مشاهده بیشتر