009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

سیترات سدیم چیست

مشخصات سیترات سدیم

• نام شیمیایی : سیترات سدیم

• اسامی مترادف با سیترات سدیم : تری سدیم سیترات ، Trisodium citrate ، citrosodine ، citric acid trisodium salt ، sodium citrate ، نمک سدیم اسید سیتریک ، سدیم سیترات دی هیدرات ، اسید دی هیدرات ، هیدروکسی پروپان.

• گرید محصول : 1. سیترات سدیم صنعتی 2. سیترات سدیم خوراکی.

• فرمول شیمیایی : Na3C6H5O7.

• خلوص : سیترات سدیم 99%.

• شکل ظاهری : سیترات سدیم به صورت کریستال های ریز سفید رنگ می باشد.

• حلالیت در آب : به راحتی در آب قابل حل می باشد.

سیترات سدیم

خواص سیترات سدیم

1. خواص غیر سمی : سیترات سدیم در مواد اولیه تهیه غذا مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده امن و قابل اعتماد است و مشکلی برای سلامتی انسان بوجود نمی آورد.

2. زیست تخریب پذیر است : سیترات سدیم در آب های طبیعی موجود می باشد، که به آسانی زیست تخریب پذیر است.

3. توانایی یک یون فلزی کمپلکس.

4. حلالیت عالی با یون های فلزی دارای توانایی کمپلکس خوب از یون های فلزی دیگر، مانند یون های سیترات سدیم نمک قلیایی ضعیف است. سازگاری با اسید PH افزایش درجه حرارت آب.

5. دارای عملکرد خوب و یک بافر برای تنظیم مورد استفاده مهم تشکیل شده است. PH بافر را می توان قوی و در نتیجه مناسب در تغییرات خاصی در یک طیف گسترده ای از PH سیتریک، علاوه بر این سدیم سیترات نیز دارای خواص و ثبات بسیار عالی می باشد.

6. ممانعت از ته نشین شدن و رسوب مواد جامد شیرهای غلیظ شده در حین فرآیند ذخیره سازی در انبار

7. تری سدیم سیترات به شکل پودر و یا بلورهای گرانوله وسفیدرنگ است.این ماده به عنوان نمک، طعم و مزه ای ترش دارد و میتوان گفت باز ضعیفی است و برای ایجاد یک بافر بیولوژیکی ‏پایدار لازم است با اسید سیتریک مورد استفاده قرار گیرد.

8. سدیم سیترات در دمای محیط از نظر شیمیایی پایدار است.

سیترات سدیم

سیترات سدیم ضد انعقاد خون

درجلوگیری از انعقاد خون مکانیسم های متفاوتی صورت می پذیرد: خارج کردن یون کلسیم ( از اجزا مهم انعقاد) از محیط که در این رابطه EDTA ، سیترات سدیم و فلوراید را می توان نام برد و یا جلوگیری از ایجاد و یا عمل ترومبین که هپارین مهم ترین ماده ضد انعقاد این گروه است. سرم خون که به دنبال لخته شدن خون و بعد از سانتریفیوژ آن بدست می آید نمونه ارجح جهت آزمایشات شیمی بالینی است. اما پلاسمایی که همراه با ماده ضد انعقاد مناسب تهیه شده است ممکن است در مواردی از ارزش برابر با سرم خون و یا حتی برتر از آن برخوردار باشد. باید در نظر داشت که برای اندازه گیری برخی عناصر کمیاب، آمونیاک، گازهای خون و نیزph خون، خون کاملی که بر روی ماده ضد انعقاد مناسب گرفته شده باشد نمونه مناسب می باشد.

هپارین بیشترین مورد استفاده را در آزمون های شیمی بالینی خون دارد در مقابل EDTA به خصوص جهت آزمون های خون شناسی استفاده می گردد و اکثر نمونه های ارسالی به ازمایشگاه جهت آزمون های خون شناسی بر روی آن گرفته می شوند. سیترات سدیم عمدتا جهت انجام آزمون های انعقادی مورد استفاده است و علت اینکه اثرات ضد انعقادی آن را به سادگی میتوان با اضافه کردن کلسیم به نمونه برطرف کرد. سیترات سدیم و مشتقات ان به عنوان ماده ضد انعقاد برای انتقال خون بکار می رود زیرا سیترات به سرعت در کبد متابولیزه شده و از جریان خون پاک می شود. استفاده از فلوراید محدود بوده و عمدتا برای اندازه گیری گلوکز خون بکار می رود. جهت جلوگیری از انعقاد خون 1/0 میلی لیتر از محلول 10در صد EDTA از منعقد شدن 5 میلی لیتر خون کفایت می کند. لازم به ذکر است که نمک پتاسیم EDTA از سایر انواع آن به دلیل حلالیت بیشتر بهتر است. از سیترات سدیم به صورت محلول با غلظت2/3 تا8/3 درصد استفاده می شود. یک قسمت از این محلول برای ممانعت از انعقاد نه قسمت خون کافی است. رقیق شدن خون به دنبال استفاده از سیترات سدیم باعث ایجاد خطا در اندازه گیری ها می گردد. از هپارین بیشتر به صورت مایع استفاده می شود. 10 تا 20 واحد از آن از منعقد شدن 1 میلی لیتر خون جلوگیری می کند در حالت اورژانسی استفاده از پلاسما مس تواند باعث تسریع در روند انجام آزمایش ها و تشخیص گردد چرا که جدا کردن سرم به طور میانگین به زمانی حدود 15 تا 30 دقیقه جهت انعقاد کامل خون نیاز دارد.

سیترات سدیم

موارد مصرف و کاربرد سیترات سدیم

کاربرد های مختلفی دارد :

• در پزشکی به عنوان عامل ضد انعقاد خون به کار می رود و از خصلت اسیدی خون می کاهد.

• مانع دلمه شدن شیر در معده کودکان می شود.

• در داروسازی به عنوان عامل ضد لخته شدن خون ، داروهای خلط و دیورتیک ها در صنعت مواد شوینده.

• برای کنترل اسیدیته.

 سیترات سدیم

• ماده اولیه در تولید پنیر پیتزا،عامل کشسانی در پنیر پیتزا

• به عنوان تنظیم کننده PH

• به عنوان کنترل کننده اسیدیته مرباها

• عامل پف کننده در خامه

• در بتن برای بهبود خواص مکانیکی

• عامل امولسیون کننده در پنیرهای فرآیند شده

• جهت تولید ترکیبات پیچیده در واکنش با ترکیبات آهن و کلسیم

• به عنوان موادتولید محلول جهت شستشو

• برای جداسازی پلاسما از خون

• از سیترات سدیم به عنوان تنظیم کننده اسیدی استفاده می شود.

• در تهیه کیک و سوسیس برای بهبود طعم استفاده میشود.

• به عنوان یک نگهدارنده برای جلوگیری از تشکیل قارچ میوه و سبزیجات استفاده میشود

• سیترات سدیم به عنوان باز مزدوج اسید ضعیف و همچنین عامل بافرکننده برای تنظیم ‏اسید شود.

• به عنوان طعم دهنده در نوشابه های غیر الکلی و انواع آبمیوه ها و نوشابه های انرژی زا

• سدیم سیترات به عنوان عامل پاک کننده در صنایع مختلف به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

• در صنعت مواد غذایی و آشامیدنی به عنوان افزودنی در غذاها برای طعم دار کردن یا به عنوان نگهدارنده

• سیترات سدیم مواد شوینده سازگار با محیط زیست مهم است که به عنوان جایگزینی برای تری سدیم فسفات استفاده می شود.

• سیترات سدیم در نقش تنظیم کننده اسیدیته در مواد غذایی ژله و بهبود دهنده طعم مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.

• ترکیبی از اسید سیتریک و سیترات سدیم برای جلوگیری از نقرس یا سنگ کلیه و یا اسیدوز متابولیک در افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده می شود.

بسته بندی سیترات سدیم

سیترات سدیم در کیسه های 25 کیلوگرمی و پک های 1 کیلوگرمی موجود می باشد.

انبارش : در جای تاریک و خشک و خنک نگهداری شود.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

C6H7O7.Na

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

18996-35-5

شماره استاندارد بین المللی

MRL000

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

N

p to m

8.75138

HR

3

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

214.12

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

سدیم

سدیم

سدیم یا ناتریم یک عنصر شیمیایی جدول تناوبی است که نماد آن Naو عدد اتمی آن 11 است. سدیم یک فلز واکنش دهنده نرم و مومی شکل است که به گروه فلزات قلیایی که از نظر ترکیبات طبیعی فراوان هستند تعلق دارد. این عنصر بسیار واکنش دهنده است و با شعله زرد رنگی می سوزد در آزمایش های مربوط به هوا اکسید می سد و به شدت با آب واکنش می دهد از این رو باید همیشه در زیر نفت یا روغن نگهداری شود. مدت زمان زیادی است که سدیم بصورت ترکیبی شناخته شده است. این عنصر در سال 1807 از طریق عمل الکترولیز هیدروکسید سدیم جدا شد. در اروپای قرون وسطی ترکیبی از سدیم با نام لاتین sodanum برای تسکین سر درد استفاده می شد. نماد جدید سدیم Na از لاتین جدید Natrium که در زبان یونانی که نوعی نمک طبیعی است می آید گرفته شده است. سدیم مانند دیگر فلزات قلیایی نرم، سبک وزن، سفید مایل به نقره ای و واکنش دهنده است و از این جهت هرگز به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شود. سدیم در آب غوطه ور شده، آن را تجزیه کرده، هیدروژن آزاد می کند و هیدرواکسید می سازد. سدیم در آب آتش می گیرد، ولی در هوای معمولی در دمای زیر 388 کلوین آتش نمی گیرد. سدیم و کلر از اجزا تشکیل دهنده نمک هستند. ما با مصرف نمک موجود در مواد غذایی سدیم را وارد بدن می کنیم. سدیم بعد از مصرف به راحتی به وسیله دستگاه گوارش جذب بدن می شود. و اگر سدیم دریافتی بیشتر از نیاز بدن باشد به وسیله کلیه ها دفع می شود. اگر سدیم در بدن بالا برود، بخش مربوط به تشنگی در مغز تحریک می شود و بدن نیاز بیشتری به دریافت آب دارد.

سیترات سدیم ضد انعقاد

سیترات سدیم ضد انعقاد

مواد ضد انعقاد افزودنی هایی می باشند که از انعقاد خون و یا پلاسما جلوگیری کرده و باعث می شوند تا غلظت یا میزان موادی که اندازه گیری آنها در خون مورد در خواست است قبل از مرحله اندازه گیری دچار کمترین تغییر ممکن شوند.

فروش سیترات سدیم

فروش سیترات سدیم

شرکت کیمیا تهران اسید با بیش از 50 سال سابقه در تولید و فروش کلیه محصولات شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی آمادگی کامل در ارائه محصول سیترات سدیم در کیسه های 25 کیلوگرمی و بسته بندی های 1 کیلوگرمی می باشد.

قیمت سیترات سدیم

قیمت سیترات سدیم

بازرگانی کیمیا تهران اسید محصول سیترات سدیم را با بهترین کیفیت و قیمت رقابتی به مشتریان گرامی عرضه می کند. جهت دریافت قیمت محصول و اطلاعات تکمیلی با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی