009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

دی اتانول آمین چیست ؟

مشخصات محصول دی اتانول آمین :

• نام شیمیایی : دی اتانول آمین.

• اسامی مترادف با دی اتانول آمین : Di-ethanolamine ، دی اتیلول آمین ، هیدروکسی اتیل ، DEA ، DELA ، آمین ، دو هیدروکسی اتیل آمین ، ترولامین.

• گرید محصول : 1. دی اتانول آمین صنعتی 2. دی اتانول آمین آزمایشگاهی.

• فرمول شیمیایی : C2H7NO.

• خلوص : دی اتانول آمین 99%.

• شکل ظاهری : مایع غلیظ ، جاذب رطوبت ، بی رنگ یا کریستال های سفید رنگ با بوی نافذ.

• حلالیت در آب : قابل حل در آب می باشد.

دی اتانول آمین

معرفی دی اتانول آمین :

دی اتانول آمین معمولا با علامت اختصاری DEA نشان داده می شود ، یک ترکیب شیمیایی آلی است که از یک آمین دسته دوم و یک الکل دوتایی تشکیل می شود. این الکل دوتایی دارای دو گروه هیدروکسیل است و همانند سایر آمین ها ، دی اتانول آمین نیز به صورت یک باز ضعیف عمل می کند. استفاده از DEA و دیگر مشتقات آن ، که برای ایجاد کف و بافت هایی نظیر کرم مورد استفاده است، در تولید محصولات بهداشتی ، آرایشی رایج است. دیگر مشتقات دی اتانول آمین عبارتند از : لورامید دی اتانول آمین ، کوکو دی اتانول آمین، کوکو آمید دی اتانول آمین یا روغن نارگیل از دی اتانول آمین، لورامید DEA لاریک دی اتانول آمید و لائورل دی اتانول آمید.

تاریخچه دی اتانول آمین :

آمینو الکل ها اولین بار در سال 1930 به صورت صنعتی تهیه شدند. این مواد در مقیاس تجاری بعد از سال 1945 با جایگزینی الکوکسیلاسیون اکسید اتیلن و اکسید پروپیلن بجای روش سنتی کلرو هیدرین تولید شدند. در صنعت آمینوالکل ها تحت عنوان الکانول آمین ها مطرح می شوند. اتانول آمین ( آمینو اتانول ) و پروپانول آمین ( آمینو پروپانول ) دو محصول عمده و پرمصرف این گروه هستند که هر دوی آنها به صورت گسترده ای در تولید سورفکتانت ها و خالص سازی گازها مصرف می شوند.

دی اتانول آمین دارای مشتقات مونو، دی و تری اتانول آمین است. اتانول آمین ها برای اولین بار توسط ورتز در سال 1960 از اتیلن کلروهیدرین و محلول آمونیاک تهیه شد. در اواخر قرن 19 بود که مخلوط اتانول آمین ها به مونو ، دی و تری اتانول آمین جداسازی شدند که البته این کار با تقطیر جز به جز انجام شد. اتانول آمینها تا قبل از 1930 به صورت تجاری تهیه نمی شدند واز آن پس به مرور مصرف آنها به عنوان یک ماده میانی پتروشیمی مورد استفاده قرار گرفت. از اواسط دهه 1970 با افزایش تولید اکسید اتیلن، اهمیت تجاری این مواد رو به رشد گذاشت تا آنجا که در حال حاضر اتانول آمین ها با درصدهای خلوص مختلفی تولید می شوند.

مهم ترین مصارف اتانول آمین ها در حال حاضر استفاده از آنها در تولید امولسیفایر ، دترجنت ها ( شوینده ها)، صنعت نساجی، تخلیص گاز و تولید سیمان است. دی اتانول آمین یکی از مشتقات آمونیاک محسوب می شود. از جایگزینی 2 گروه اتیلول به جای هیدروژن های آمونیاک دی اتانول آمین تولید می شود.

دی اتانول آمین

موارد استفاده و کاربرد دی اتانول آمین :

مصرف دی اتانول آمین در زمینه های مختلف به صورت زیر است :

1. مصارف تجاری :

1) سموم کشاورزی : نمک های گلیفوسیت از سال 1972، به عنوان سم استفاده می شوند. دو فرآیند برای تولید این محصولات وجود دارد. یکی استفاده از HCN، آمونیاک و CH2O و دیگری استفاده از دی اتانول آمین است. همچنین دی اتانول آمین به عنوان ماده خنثی ساز مواد شیمیایی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

2) تولید مواد فعال کننده سطح : دی اتانول آمین برای تولید مواد فعال کننده سطح برای استفاده در شوینده ها و محصولات بهداشتی مصرف می شود.3) تصفیه گاز : گرمای واکنش دی اتانول آمین کم است و ایجاد خوردگی نمی کند به همین علت در تصفیه و شیرین سازی گگاز طبیعی ، گاز پالایشگاهی و گاز سنتزی یا غیر طبیعی به کار می رود.

3) تولید سیالات صنعتی : دی اتانول آمین به خاطر عمر زیاد و خورنده نبودن به عنوان خنک کننده به کار می رود. دی اتانول آمین در واکنش دادن با اسیدهایی مثل اسید اولئیک یا اسید کربوکسیلیک نمک شده و از خوردگی فلزات توسط این اسیدها جلوگیری می کند. استفاده از اتانول آمین ها در سیالات مورد استفاده در رادیاتور ماشین ها رو به کاهش است زیرا سیالات دارای عمر خنک کنندگی طولانی تر شناخته شده اند و همچنین استفاده از رادیاتورهای آلومینیومی رو به افزایش است.

4) صنعت نساجی : دی اتانول آمین به عنوان نرم کننده در صنایع نساجی مورد استفاده قرار می گیرند. نرم کننده های کاتیونی معمولا از آلکانول آمیدهای سنگینی که از اتانول آمین همراه با اسید کربوکسیک تولید می شوند بوجود می آید. این مواد همچنین مقاومت الیافهای آنیونی مانند نایلون و پشم را در برابر پارگی و سایش زیاد می کنند.

اتانول آمین ها علاوه بر موارد بالا در فرمولاسیون لاستیک ها و پاک کننده ها و واکس ها به کار می رود.

امولسیونهای واکس با پایه آبی که به عنوان براق کننده در مبلمان یا کف ساختمان ها استفاده می شوند، شامل صابونهای اموسیفایر اتانول آمینی هستند.

2. مصارف میانی :

دی اتانول آمین به عنوان کاتالیست در تولید فوم های پلی یورتان انعطاف پذیر و غیر قابل انعطاف به منظور بهبود بخشیدن به مقاومت و پایداری آنها استفاده می شود.

روش تولید : دی اتانول آمین از واکنش آمونیاک با اکسید اتیلن تولید می شوند. این فرآیند، تنها فرآیند تولید این ماده در مقیاس صنعتی است. در این فرآیند واکنش ها در فاز مایع و در حضور آب انجام شده و بسیار گرمازا می باشند. نسبت تولید دی اتانول آمین معمولا با نسبت مولی آمونیاک به اکسید اتیلن ورودی واکنش کنترل می شود. امروزه اتانول آمینها در مقیاس صنعتی از واکنش اکسید اتیلن با آمونیاک تهیه می شوند. این واکنش به کندی انجام می شود و افزودن آب باعث شتاب یافتن واکنش می شود. اتانول آمین های تهیه شده در این روش دارای خلوص بالای 99% هستند.

نوع بسته بندی : دی اتانول آمین در بشکه های 230 کیلوگرمی و گالن های 20 لیتری موجود می باشد.

دی اتانول آمین

ایمنی دی اتانول آمین :

خطرات :

1. حریق : قابل حریق.

2. استنشاق : گلودرد ، سرفه ، احساس سوزش.

3. پوست : قرمزی ، احساس سوزش.

4. چشم ها : قرمزی ، درد ، سوختگی های عمیق جدی.

5. گوارشی : درد شکمی ( دل درد ) ، احساس سوزش.

پیشگیری :

1. حریق : در مجاورت آن هیچگونه شعله ای روشن نکنید.

2. استنشاق : تهویه موضعی یا حفاظت دستگاه تنفسی.

3. پوست : لباس حفاظتی.

4. چشم ها : حفاظت صورت ، حفاظت چشم همراه با وسیله حفاظت تنفسی.

5. گوارشی : در هنگام کار خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن ممنوع.

کمک های اولیه :

1. حریق : پودر ، اسپری آب ، کف و دی اکسید کربن.

2. انفجار : در صورت بروز آتش سوزی بشکه ها و دیگر ظروف را با اسپری کردن آب بر رویشان ، خنک نگهدارید.

3. استنشاق : هوای تازه ، استراحت . برای مراقبت های پزشکی ارجاع دهید.

4. پوست : لباس های آلوده شده را در بیاورید. پوست را با مقدار زیادی آب یا زیر دوش آب بشویید. برای مراقبت های پزشکی ارجاع دهید.

5. چشم ها : ابتدا برای چندین دقیقه چشم ها را با مقدار زیادی آب بشویید. اگر به سادگی امکان پذیر باشد. لنزهای تماسی را بیرون بیاورید. سپس فرد را نزد پزشک ببرید.

6. گوارشی : دهان را با آب بشویید. مقدار زیادی آب به فرد بدهید تا بنوشد. استراحت و برای مراقبت های پزشکی ارجاع دهید.

دی اتانول آمین

انبارش : به دور از اکسیدان های قوی ، اسیدها ، نیترات ها ، نیتریل ها و انیدرید ها نگهداری نمایید. در محل خشک نگهداری کنید.

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

سایت : www.tacid.ir

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

C4H11NO2

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

111-42-2

شماره استاندارد بین المللی

DHF000

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

4.29803

HR

3

فشار بخار

1385

چگالی نسبی

1.0919

حالت در دمای 25 °C

L

جرم مولی (گرم در مول)

105.16

دمای ذوب (°C)

28

دمای جوش (°C)

270

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

حلال ها

حلال ها

به ماده ای که بخش عمده یک محلول را تشکیل می دهد حلال می گویند. هر محلول دست کم از دو بخش حلال و حل شونده تشکیل شده است. جزیی که حل شونده را در خود حل می کند و معمولا درصد بیشتری از محلول را تشکیل می دهد حلال نام دارد. در محلول آب نمک، آب حلال و نمک خوراکی حل شونده است. اغلب محلول های موجود در طبیعت شامل یک حلال و چند ماده حل شونده هستند. آب دریا نمونه ای از این محلول هاست.

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی