009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

اکسید آلومینیوم چیست

یکی از مواد سرامیکی مهم است که دارای کاربردهای متنوعی در زمینه های مختلف می باشد. درمیان خواص مختلف و برجسته آلومینا می توان به خواص مکانیکی مانند استحکام فشاری بالا و سختی بالای آن و همچنین دیر گدازی بالای آن اشاره نمود . آلومینا ماده اصلی در تولید آلومینیوم آلومینیوم ترکیبات غیر آلی با فرمول شیمیایی Al2o3است . این اکسید، یک اکسید آمفوتر مهم است و نام های تجاری متنوعی مانند آلومینا، کوراندوم و....... دارد. نام های تجاری متنوع اکسید آلومینیوم نشان دهنده ی گستره ی وسیع استفاده از این ماده در صنعت است.

اکسید آلومینیوم

کوراندوم عمده ترین و پایدارترین فرم کریستالی اکسید آلومینیوم است که در طبیعت وجود دارد و به آن -a آلومینا می شود. در ساختار کوراندوم یون های اکسیژن و آلومینیوم بصورت هگزاگونال متراکم درآمده اند. در واقع یون های اکسیژن بصورت هگزاگونال متراکم هستند و یون های Al3+دوسوم فضاهای خالی 8 وجهی را اشغال کرده اند. در مرکز این ساختارAl3+ بصورت یک 8 وجهی است. بنابراین با توجه به یون های Al3+ از لحاظ کریستالوگرافی، کوراندوم دارای شبکه ی تری گونال است . در واقع هر سلول واحد HCP، از2 واحد فرمولی اکسید آلومینیوم تشکیل شده است. اکسید آلومینیوم یک عایق الکتریکی است. اما دارای رسانایی گرمایی نسبتا بالایی است. البته این رسانایی گرمایی با دما تغییر می کند و عدد گزارش شده ، بطور میانگین بیان شده است. همچنین رسانایی گرمایی آلومینا در بین سرامیک ها بالاست. به دلیل بالا بودن آلومینا این ماده مقاومت و ثبات حرارتی بالایی دارد. سختی بالای کوراندوم باعث شده است تا این ماده به عنوان یک جز مناسب برای کاربردهای ساینده و ابزارهای برش باشد. سختی آلومینا در مقیاس موس، 9 است. در این طبقه بندی پس از الماس، آلومینا در رتبه ی دوم قرار دارد. آلومینا استحکام دی الکتریک خوبی دارد. این ماده الکترولیت جامد نیست و از این رو مانند امسید زیرکونیوم عمل نمی کند و خواص دی الکتریک آن به فشار اکسیژن بستگی ندارد.

اکسید آلومینیوم

90 درصد اکسید آلومینیوم تولید شده در جهان برای تولید فلز آلومینیوم و 10 درصد بقیه برای مواردی چون کاتالیست ها، ساینده ها، نسوزها، عایق ها، و....... مورد استفاده قرار می گیرد. آلومینا به دلیل داشتن نقطه ذوب بالا، عایق بودن و مقاومت شیمایی خوب به عنوان بلوک و لوله های نسوز، غلاف ترموکوپل و بوته ذوب مواد مورد استفاده قرار می گیرد. آلومینا با اندازهمتوسط دانه های کریستالی بزرگتر از200 میکرون و فاز شیشه کم در کاربردهای فوق مطمئن تر عمل می کند.

موارد مصرف و کاربرد اکسید آلومینیوم

استحکام فشاری بالا

سختی بالا

مقاومت به سایش بالا

مقاومت در برابر حملات شیمیایی حتی در دماهای بالا

رسانایی گرمایی بالا

مقاومت در برابر شک حرارتی

دیرگدازی بالا

مقاومت دی الکتریک بالا

مقاومت الکتریکی بالا حتی در دماهای بالا

شفافیت در برابر فرکانسهای اشعه مایکروویو

ماده ی اولیه آن بسهولت قابل دسترسی است و قیمت آن دارای نوسان شدید نیست.

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

سایت : www.tacid.ir

محصولات مرتبط Related products
محصولات مرتبط کیمیا تهران اسید

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی