009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

اوره چیست

مشخصات اوره

نام شیمیایی : اوره.

اسامی مترادف با اوره : Urea، کاربامید، carbamide، آمید از کربونیک اسید، کاربامیدیک اسید، ایزو اوره.

فرمول شیمیایی : (NH2)2CO.

گرید محصول : 1. اوره صنعتی 2. اورهآزمایشگاهی.

برند : اوره ایرانی.

خانواده شیمیایی : آلیفاتیک آمید، کربوکسی آمید آلیفاتیک.

شکل فیزیکی : گرانول، پودر یا گلوله مانند و سفید رنگ.

حلالیت در آب : حلالیت بسیار بالایی دارد.

اوره

اوره یا کاربامید یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی (NH2)2CO می باشد. این مولکول دارای دو گروه آمین (NH2-) باقیمانده است، که به یک گروه کربونیل (-CO-) که گروهی عملکردیست ، اتصال می یابد.

اوره در متابولیسم ترکیبات حاوی نیتروژن در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می کند و در عین حال ، ماده اصلی حاوی نیتروژن، در ادرار پستانداران به شمار می آید. این ترکیب : سخت، بی رنگ، بی بو ( گرچه آمونیاکی که در حضور آب از آن حاصل می شود و شامل بخار آب موجود در هوا نیز می باشد، دارای بوی تندی است)، نه اسیدی است و نه قلیایی، بسیار محلول در آب و نسبتا غیر سمی می باشد، از اوره به صورت گسترده ای در کودهای شیمیایی به عنوان یک منبع غنی و مناسب نیتروژن استفاده می شود. اوره همچنین یکی از مواد اولیه مهم در صنایع شیمیایی است. سنتز و به وجود آوردن این ترکیب آلی از یک پیش ساز غیر آلی یا معدنی، توسط وهلر Friedrich Wohler در سال 1828 ، نقطه عطف بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت دانش شیمی محسوب می شود.

کلمات اوره و کاربامید، همچنین برای نامیدن یک طبقه خاص از مواد و ترکیبات شیمیایی که در همان گروه عملکردی RR-CO-RR مشترک هستند نیز به کار می رود. بدین معنا که یک گروه کربونیل به دو آمین آلی باقی مانده متصل شده است. به عنوان مثال در این مورد می توان به : کاربامید پراکساید، آلانتوئین allantoin و هیدانتوئین Hydantoin اشاره نمود. اوره ها وابستگی نزدیکی با بیورت ها biurets دارند و ساختمان شیمیایی آنها، مربوط و مرتبط با ساختار آمیدها amides ، کاربامات ها carbamates ، دی ایمیدها diimides ، کاربودیمیدها carbodiimides و تیوکاربامیدها thiocarbamides می باشد.

اوره

تاریخچه اوره

اوره برای نخستین بار، به سال 1773 میلادی توسط شیمیدان فرانسوی به نام هیلاری رول Hilaire Rouelle درون ادرار کشف گردید. در سال 1828 میلادی ، شیمیدان آلمانی فریدریش وهلر، طی تلاش ناموفق برای تهیه کردن سیانات آمونیومو هنگامیکه به ایزوسیانات نقره، کلراید آمونیوم اضافه کرد، اوره بدست آورد :

AgNCO + NH4Cl  (NH2)2CO + AgCl

این اولین باری بود که یک ترکیب آلی به صورت مصنوعی از مواد پیش ساز غیر آلی (معدنی) سنتز می گردید، بدون اینکه ارگانیسم ها یا موجودات زنده، هیچگونه دخالتی در این روند داشته باشند. نتایج حاصل از این تجربه یا آزمایش، به طور ضمنی اعتقاد به اصالت حیات و نظریه ازلی بودن موجودات زنده را، بی اعتبار ساخت : بر مبنای این نظریه، مواد شیمیایی که بدن موجودات زنده تشکیل می دهند، اساسا متفاوت از همین مواد در اشیا و پدیده های بی جان هستند. درک همین موضوع ، نقش بسیار مهمی در توسعه شیمی آلی ایفا نمود. من باید به شما بگویم که : من قادر هستم بدون استفاده از کلیه ها، چه در انسان و چه در سگ، اوره تولید بکنم. بسیاری معتقدند که وهلر را باید به خاطر همین اکتشاف، پدر شیمی آلی در نظر گرفت.

اوره

فیزیولوژی :

اوره در بدن بسیاری از موجودات زنده ، به عنوان قسمتی از سیکل یا چرخه اوره، از اکسیداسیون اسیدهای آمینه یا آمونیاک تولید می شود. در چرخه مذکور ، گروه های آمینه اهدا شده توسط آمونیاک و ال –آسپارتات، به اوره تبدیل می گردند. در حالی که ال – اورنیتین، سیترولین، ال آرژینینوسوکسینات و ال آرژنین به عنوان واسطه عمل می کنند. تولید اوره در کبد اتفاق می افتد و توسط ان استیل گلوتامات تنظیم می شود. اوره به شکل محلول در خون یافت می شود ( در محدوده مرجع بین 2.5 تا 7.5 میلی مول در لیتر) و توسط کلیه ها به عنوان جزیی از ادرار دفع می گردد. علاوه بر این، مقدار کمی از اوره هم در عرق ترشح می شود، که دفع آن همراه با کلرید سدیم و آب می باشد. اسیدهای آمینه ای که از غذا دریافت می شوند، در صورتی که برای سنتز پروتئین ها ودیگر مواد بیولوژیکی، مورد استفاده قرار نگیرند، توسط بدن اکسیده می شوند و اوره و دی اکسید کربن حاصل می کنند، که به عنوان منبعی جایگزین برای انرژی است. مسیر اکسیداسیون ، با حذف گروه آمینه توسط ترانس آمیناز ها آغاز می شود و سپس گروه آمینه چرخه اوره تغذیه می کند.

آمونیاک یکی دیگر از محصولات فرعی مشترک متابولیسم ترکیبات نیتروژنی است. مولکول های آمونیاک نسبت به اوره کوچکتر هستند، همچنین در مقایسه با اوره، میزان تحرک و فراریت بیشتری هم دارند. اگر به این ترکیب اجازه تجمع داده شود، آمونیاک ph داخلی سلولی را تا سطوح سمی بالا خواهد برد. بنابراین بسیاری از موجودات زنده آمونیاک را به اوره تبدیل می کنند، حتی اگر چنین سنتزی به هزینه کردن انرژی خالص نیاز داشته باشد. خنثی بودن اوره در مرحله عمل و اینکه این ترکیب بسیار محلول درآب می باشد، آن را تبدیل به وسیله نقلیه امنی برای حمل و نقل و دفع نیتروژن بدن نموده است.

اوره

در آب، گروه های آمین ضمن جایگزینی آهسته توسط مولکول های آب، آمونیاک و آنیون کربنات تولید می کنند. به همین دلیل، ادرار مانده و کهنه، بوی قوی تر و تند تری نسبت به ادرار تازه دارد.

در انسان : تنظیم اوره توسط کلیه ها یک بخش حیاتی از سوخت و ساز یا متابولیسم بدن انسان را تشکیل می دهد. علاوه بر نقشی که اوره به عنوان حامل مواد زائد نیتروژن دار در بدن ایفا می کند، این ترکیب در تبادلات جاری متقابلی که در سیستم نفرون ها انجام می پذیرد نیز نقش دارد، بدین صورت که اجازه می دهد تا جذب مجدد آب و یون های مهمی که به منظور دفع ، در ادرار ترشح شده اند، صورت بگیرد. خود اوره در لوله های جمع کننده ادرار واقع در مدولای داخلی نفرون ها باز جذب می شود، در نتیجه میزان اسمولاریته در مدولای اینترسیشیال ، اطراف لوله صعودی و نازک قوس هنله افزایش می یابد که همین بالا رفتن اسمولاریته به نوبه خود باعث باز جذب مجدد آب می شود. با فعالیت حامل شماره 2 اوره یا همان اوره ترانسپورتر2، بخشی از این اوره بازجذب شده، در نهایت دوباره به شاخه نازک و صعودی توبول ، جریان پیدا می کند، و سرانجام از طریق لوله های جمع آوری کننده، به درون ادرار دفع می شود. این مکانیزم ، که توسط هورمون ضد ادراری یا آنتی دیورتیک کنترل می شود، به بدن اجازه می دهد تا ادرار هیپراسموتیک ایجاد کند، یعنی ادراری که غلظت بالاتری نسبت به مواد حل شده در پلاسمای خون دارد. این مکانیزم همچنین برای جلوگیری از ، از دست دادن آب نیز مهم است و به حفظ فشار خون و نیز به حفظ غلظت مناسب یون های سدیم در پلاسمای خون کمک می کند.

موارد مصرف و کاربرد اوره

1. کشاورزی : بیش از 90% تولید اوره در دنیا، به منظور استفاده به عنوان کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن است. در کاربردهای عمومی ، اوره دارای بالاترین مقدار ازت در میان تمامی کودهای جامد نیتروژنی می باشد. بر این اساس ، اوره پایین ترین هزینه های حمل و نقل را به ازای هر واحد از تغذیه نیتروژنی به بار می آورد. اوره در خاک ، هیدرولیز شده و به آمونیاک و دی اکسید کربن مبدل می گردد. آمونیاک حاصل از این فرآِند، توسط باکتری های موجود در خاک به نیترات اکسیده می شود و در نتیجه می تواند توسط گیاه جذب گردد. اوره همچنین در بسیاری از موارد، در فرمولاسیون چند جزئی کودهای جامد نیز، مورد استفاده واقع می شود. از آنجا که اوره به میزان زیادی محلول در آب است، بنابراین برای استفاده در محلول های کودی نیز بسیار مناسب است ( از جمله در ترکیب با آمونیوم نیترات و به صورت : UAN)به عنوان مثال در کودهای foliar feed خوراک برگ مانند . در بکارگیری کودها ، شکل گرانولی کود بر شکل پریل ؟ Prills آن ارجح است ، چرا که به دلیل باریک تر بودن اندازه ذرات در نوع گرانولی توزیع و انتشار آن راحت تر انجام می پذیرد و این برای برنامه مکانیکی یک امتیاز به شمار می آید. شایع ترین نوع ناخالصی موجود در اوره صناعی ، بیورت می باشد که موجب تضعیف رشد گیاه می شود.

اوره

اوره به طور معمول ، به میزان بین 40 تا 300 کیلوگرم به ازای هر هکتار ، در اراضی کشاورزی پخش می گردد، اما در مجموع میزان متفاوت است. در برنامه های کوچکتر میزان اتلاف و ضرر به علت شسته شدن پایین تر است. در طول تابستان ، اوره اغلب درست قبل از آبیاری و یا در حین آن پخش می شود تا زیان عمل تبخیر به حداقل رسانده شود( فرآیندی که در آن ، نیتروژن به صورت گاز آمونیاک در اتمسفر ناپدید می شود) اوره با سایر کودها چندان سازگار نیست .

به دلیل آنکه غلظت نیتروژن در اوره بالاست ، دستیابی به میزان گستردن و پخش آن ، بسیار مهم است. تجهیزات مورد نیاز در این راستا، باید به درستی کالیبره شده و به طرز مناسبی مورد استفاده قرار گیرند. حفاری و سوراخ کردن زمین نباید در جایی که تماس نزدیک با دانه دارد، انجام بگیرد، چرذا که خطر صدمه و آسیب به روند جوانه زدن وجود دارد. اوره به صورت محلول در آب، به صورت افشانه یا از طریق سیستم های آبیاری نیز کاربرد دارد.

در مورد دانه پنبه و غلات ، اوره معمولا در زمان انجام آخرین مرتبه کشت و درست قبل از مرحله کاشت مورد استفاده قرار می گیرد. در مناطقی که بارش باران در آن مناطق بالاست و همچنین در خاک های شنی ( که نیتروژن می تواند به طریق شسته شدن از دست برود) یا هنگامیکه فصل بارش خوبی انتظار می رود، میتوان در طی فصل رشد، از اوره برای پوشانیدن کناره ها یا نقاط مرتفع زمین کشاورزی استفاده کرد. پوشانیدن نقاط مرتفع به وسیله اوره، همچنین در مراتع و اراضی خاص محصولات علوفه ای نیز، محبوب است و طرفدار دارد.در مورد کشت نیشکر ، از اوره به روش پوشانیدن کناره ها و پس از کاشت محصول بهره برده می شود. این روش برای تمامی محصولات مشابه نیشکر مثل خیزران؟ ratoon نیز به کار می رود.

در آبیاری محصولات کشاورزی ، اوره را می توان به صورت خشک به خاک افزود، و یا آن را به صورت محلول و از طریق آب آبیاری به کار برد. اوره با وزن خودش به راحتی در آب قابل حل است، اما در صورتیکه غلظت آن افزایش پیدا کند، میزان انحلال آن در آب به طور فزاینده ای دشوار می شود. فرآیند انحلال اوره در آّ یک فرآیند اندومتریک است که باعث افت دمای محلول در هنگام حل شدن اوره می شود.

2. صنایع شیمیایی : اوره ماده اولیه برای تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مهم است، مانند :

• انواع پلاستیک، به ویژه رزین های فرمالئید اوره.

• انواع چسب ، همچون اوره فرمالئید و اوره ملامین فرمالئید ، که در ساخت تخته سه لایی مخصوص آب کاربرد دارد.

• سیانات پتاسیم، به عنوان ماده اولیه برخی از صنایع.

• نیترات اوره یک نوع ماده منفجره.

3. سیستم های خودرو : اوره در واکنش های SNCR و SCR به منظور کاهش آلاینده های NO دار، که در گازهای حاصل از احتراق موجود هستند، کاربرد دارد. به عنوان مثال ، گازهایی که از نیروگاه و یا از موتورهای دیزلی خارج می شوند. در مورد موتورهای دیزلی، این فرآیند به نام فیلتر بازسازی ذرات دیزلی خوانده می شود. در مورد سیستم های بلوتک به عنوان مثال ، از تزریق اوره محلول درآب به سیستم اگزوز خودرو استفاده می شود. آمونیاک حاصل شده از فرآیند تجزیه اوره با اکسید نیتروژن خروجی واکنش داده و توسط یک مبدل کاتالیزوری ، به نیتروژن و آب تبدیل می شود.

اوره

کود اوره

هر ماده ای که به تقویت و حاصل خیزی بستر کاشت گیاه کمک کند کود نامیده می شود. کود شیمیایی یکی از انواع کود ها است که در انواع مختلف و عناصر مشخص عرضه می شود. کود های شیمیایی موجب تقویت و رشد گیاهان می شوند و از طریق فرآیندهای شیمیایی تولید می شوند. این دسته از کودها به دلیل معدنی بودن بلافاصله تجزیه شده و باعث افزایش سرعت رشد و عملکرد کمی و کیفی گیاه در زمان کمتر می شوند. در مقایسه کودهای شیمیایی و آلی می توان گفت که کودهای شیمیایی حجم کمتری دارند، ارزان تر و مصرفشان بدون زحمت فراوان و در دسترس بودنشان اشاره کرد. کود شیمیایی اوره در شرایط عادی فاقد هر گونه خطر می باشد، و در تقسیم بندی كالاهاي خطرناک قرار نمی گیرد. در اثر افزایش دما کود شیمیایی اوره به دو ماده دی اکسید کربن و آمونیاک تبدیل می شود و در صورت سوختن از خود مقدار کمی گاز سمی اكسيد نیتروژن ساطع می کند. تماس با کود شیمیایی اوره ممکن است باعث ایجاد صدمات و آسیب به اندامهاي بدن ‌شود، که اهم آن شامل :

در چشم ها باعث بوجود آمدن سوزش و سرخ شدگی در ناحیه چشم می شود. اما به بافت اصلي چشم آسیبی وارد نمی نماید.

در پوست: ممکن است باعث بوجود آمدن سوزش و خارش در ناحیه تماس با پوست شود.

در استنشاق: در صورت استنشاق ممکن است باعث بوجود آمدن سوزش در بيني و حلق و گاهی باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی شود.

در بلع: در صورت بلعیدن ممکن است سوزش و ناراحتی در سیستم دستگاه گوارش به وجود آورد که معمولاً همراه با احساس تهوع و استفراغ می باشد.

در مصرف این نوع کودها باید دقت زیادي شود زیرا به دلیل مقدار بالای مواد ممکن است باعث بوجود آمدن تغییر در نحوه الگوی رشد گیاهان و یا اثرات منفی بر روی گیاهان می شود. این ماده در آّب دریا حلال است، آلودگی آب دریا و ساحل در حجم ریزش بسیار زیاد این ماده ممکن می باشد. گرد و خاك ناشي از جابه جايي كود شيميايي اوره ممكن است باعث بوجود آمدن آلودگي در هوا شود. همچنين بايد نحوه انبارش و جمع آوري اين نوع كودها باشد تا از آلودگي محيط اطراف و يا خاك جلوگيري به عمل آيد.

بیشتر از 90درصد از تولید اوره در دنیا به منظور استفاده به عنوان کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن است. در کاربردهای عمومی، اوره دارای بالاترین مقدار ازت در میان تمامی کودهای جامد نیتروژنی می‌باشد (۴۶٫۷ ٪). بر این اساس، اوره پایین‌ترین هزینه‌های حمل و نقل را به ازای هر واحد از تغذیه نیتروژنی به بار می‌آورد. اوره در خاک، هیدرولیز شده و به آمونیاک و دی اکسید کربن مبدل می‌گردد. آمونیاک حاصل از این فرایند، توسط باکتری های موجود در خاک به نیترات اکسیده می‌شود و در نتیجه می‌تواند توسط گیاه جذب گردد. اوره همچنین در بسیاری از موارد، در فرمولاسیون چند جزئی کودهای جامد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که اوره به میزان زیادی محلول در آب است، بنابراین برای استفاده در محلول‌های کودی نیز بسیار مناسب است.

مشکلی که در ارتباط با کود اوره وجود دارد این است که به دلیل حلالیت زیادش شست و شویش در خاک خیلی زیاد است. یعنی اگر آب آبیاری یا بارندگی زیاد و خاک شنی باشد به راحتی این کود در خاک شسته می شود. یکی دیگر از کودهای ازتی مشهور و معروف کود اوره با پوشش گوگردی است. حلالیت کود اوره بالاست و امکان شست و شویش زیاد بوده و دانه های کود اوره بر روی آن یک پوشش گوگردی ایجاد می کنند. به این کود اصطلاحاً کند حل می گویند. یعنی کود SU به تدریج ازت خود را آزاد می کند و شستشو و تلفات کود خیلی کمتر بوده و از این نظر می تواند کود مناسبی باشد ولی نسبت به کود اوره معمولی گران است و برای گیاهان زینتی و برای شرایطی که امکان آب شویی زیاد بوده یا محصولاتی که از نظر اقتصادی با صرفه است می تواند کود مناسب و مفیدی باشد.

اوره

ازت مهمترین عنصر غذایی در تغذیه درختان میوه می‌باشد که تعیین کنندة رشد رویشی درختان است. ازت در رشد رویشی، گلدهی، تشکیل میوه، عملکرد محصول، رسیدگی میوه‌ها و مسائل فیزیولوژی پس از برداشت در اکثر محصولات باغبانی دخالت دارد. ازت در ساخت ترکیبات پروتئین و اسیدهای آمینه و کربوهیدرات ها نقش فعال دارد. همچنین میزان ازت در رنگ‌بندی میوه‌ها مؤثر است. از آنجایی که اندام های جوان و در حال رویش درختان میوه نیاز زیادی به این عنصر دارند، ازت در گیاه به شدت متحرک بوده و به قسمت‌های در حال رویش منتقل می‌شود. ازت در گلدهی بسیار مؤثر بوده و باعث افزایش گلدهی در درختان میوه می‌شود و بنابراین تشکیل میوه و عملکرد را نیز افزایش می‌دهد. ازت در رسیدگی میوه مؤثر است و چنانچه غلظت آن در گیاه بیش از حد مطلوب باشد باعث رسیدگی بیش از حد میوه ‌ها شده و از عمر انباری آنها می‌کاهد. دادن کود حیوانی که با ازت غنی شده باشد باعث افزایش اندازة میوه ها می‌شود و ازت اثر غیر مستقیم بر حجم میوه خواهد داشت. ازت بیش از حد باعث اختلال در رنگبندی میوه ‌ها می‌شود، و اثر منفی در این امر دارد. همچنین ازت بیش از حد علاوه بر اینکه باعث افزایش رشد علف های هرز در باغهای میوه می‌شود باعث کاهش مقاومت درختان میوه در مقابل آفات و بیماریها می‌گردد.

از تأثیرات ازت بر روی گیاه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

تولید و ازدیاد مواد نشاسته‌ای، رشد سبزینه‌ای و ازدیاد قسمت‌های سبز گیاه مانند برگ، تأمین رشد و نمو سریع شاخ و برگ، بالا بردن عملکرد و درشت شدن محصول.كارائي و سودمندي كاربرد نيتروژن از طريق محلول پاشي روي درختان ميوه خصوصا مركبات توسط بسياري از محققين دنيا گزارش شده است . برخي محققين معتقدند كه محلول پاشي اوره در بهار مؤثرترازكاربرد نيتروژن در خاك است و باعث افزايش تشكيل ميوه و عملكرد ونيز اندازه ميوه ميشود . محلول پاشي ازت و عناصر ريز مغذي در درختان پرتقال واشينگتن ناول موجب افزايش تشكيل ميوه ،بريكس، ويتامين ث وحجم ميوه شده و تاثير معني داري در كاهش ريزش ميوه داشته است با آغاز مرحله توليد مثل در نتيجه رقابت مخزن براي مواد قندي فعاليت ريشه و جذب به وسيله ريشه كاهش مي يابد محلول پاشي مواد غذايى ميتواند جبران اين كمبود را بنمايد شدت نفوذ اوره در كوتيكول برگ مركبات در درجه حرارت 19 تا 28 درجه سانتيگراد بالاترين است و نفوذپذيري كوتيكولي برگ مركبات نسبت به اوره با افزايش سن برگ از سه هفته تا هفت هفته كاهش مي يابد محلولپاشي برگي هر وقت كه جذب مواد غذائي از طريق ريشه محدود ميشود اعمال ميگردد . محدوديت جذب ممكن است در نتيجه محدوديت هاي گياه يا خاك باشد يا آنكه حتي قدرت تاثير واحد مواد غذائي كه به صورت محلول پاشي مصرف ميشود بيش از مصرف در خاك است وقتي غلظت املاح نيترات در آب زير زميني به حد معيني كه 45 ميليگرم در ليتر است برسد از نظر سلامت انساني قابل توصيه بودن مصرف كودهاي ازته در خاك آن منطقه مورد سئوال قرار مي گيرد . قدرت اثر كودپاشي برگي ازت در مقايسه با كودپاشي در خاك براي تقليل آبشوئي به آبهاي زيرزميني صرفه جوئي در مقدار كود و افزايش عملكرد محصول در باغات مركبات كاليفرنيا مورد آزمايش قرار گرفت كه نتايج آن نشان داد كه محلولپاشي برگي ازت در توليد ميوه به همان اندازه و گاهي بيشتر از كودپاشي خاكي موثر است . به شرطي كه ازت به مقدار كافي مصرف شده باشد .

اوره

آبشوئي نيترات در روش محلولپاشي كمتر از زماني است كه ازت به خاك داده ميشود طبق گزارش لوويت 1999 تنها يكمرتبه محلولپاشي زمستانه نيتروژن ( قبل از گلدهي ) از منبع اوره ( صد و شصت گرم نيتروژن براي هر درخت ) در پرتقال واشينگتن ناول موجب افزايش عملكرد و تعداد ميوه هر درخت و درشتي ميوه گرديد شدت جذب اوره توسط برگهاي مركبات نسبت به ساير منابع ازته از قبيل آمونيم و نيترات بيشتر است زيرا مولكول غير قطبي اوره از ميان لايه هاي مومي سطح برگ آسانتر از يونهاي قطبي مي باشد . كارائي جذب اوره از طريق محلول پاشي بسيار بالا بوده و درصد جذب از 40 تا 70 درصد گزارش شده است درصورتيكه كارائي جذب ازت توسط گياه از خاك خيلي پائين 28) درصد ) است . محلول پاشي اوره در ماه هاي نوامبر تا فوريه ( گل انگيزي تا تمايز ) بطور معني داري عملكرد را افزايش داد محلول پاشي اوره در زمان ful bloom و نيز در زمان ريزش فيزيولوژيك ميوه موجب افزايش تعداد ميوه و عملكرد ميوه شد طبق گزارش اتماني محلول پاشي اوره در آخر اكتبر و ژانويه تعداد ميوه نارنگي كلمانتين را افزايش داد. بیشتر اوره تولید شده در جهان به صورت جامد و به شکل پریل، گرانول و کریستال (براي مصـارف خـاص و بـه مقدار کم) است. کودهاي شیمیایی نیتروژن دار حدود 60 درصد مصـرف جهـانی کودهـاي شـیمیایی را شـامل میشوند و بر خلاف کودهاي نوع دیگر، کشاورزان هر سـال بـراي نیتـروژن تقاضـاي مجـدد دارنـد، زیـرا خـاك نمیتواند نیتروژن را براي مدت طولانی در خود حفظ کند. تقاضاي این محصولات به صورت خطـی بـا افـزایش تقاضاي جهانی محصولات غذایی افزایش خواهد یافت. قیمت محصولات کشاورزي، تأثیر مهمی بر درآمد شرکت هاي تولیدکننده کود شیمیایی و در نتیجـه بـر عرضـه آنها دارند. وقتی قیمت محصولات کشاورزي بالا باشد، کشاورزان به استفاده بیشتر از کود تشـویق مـی شـوند تـا محصولات بیشتري تولید کرده و از رشد قیمتها سود ببرند. همچنین، مصرف کودهاي شیمیایی براي کشاورزان با صرفه تر شده و کشاورزان پول بیشتري در جیب خواهند داشت تا براي محصول دوره بعد کود بخرند. همه این عوامل در نهایت باعث افزایش تقاضا و قیمت کود شده درآمد تولید کنندگان را بیشتر کرده و بر روي عرضه هم تأثیر مثبتی خواهند داشت. این در حالی است که اگر نسبت رشـد قیمـت اوره بـه غـلات بیشـتر باشـد، تولیـد کنندههاي اوره تأثیر منفی خواهند گرفت. در مورد دانه پنبه و غلات (گنـدم، جـو و چـاودار، بـرنج، ذرت، ذرت خوشهاي و ارزن)، اوره معمولاً در زمان انجام آخرین مرتبه کشت و درست قبل از مرحله کاشـت مـورد اسـتفا ده قرار میگیرد. در مورد کشت نیشکر، از اوره به روش پوشانیدن کنارهها و پس از کاشت محصول بهره بـرده مـی شود.

اوره

بسته بندی اوره

اوره در کیسه های 50 کیلوگرمی موجود می باشد.

ایمنی اوره

1. هشدارهای حفاظتی :

• تماس با چشم : تماس این ماده با چشم موجب سوزش ، قرمز شدن و درد در چشم می شود.

• تماس با پوست : موجب سوزش پوست شده و قرمزی، خارش و درد را به همراه دارد.

• بلعیدن و خوردن : خوردن تصادفی کود اوره سبب سوزش معده تهوع، استفراغ شدید، تهییج، اسهال، سردرد و بیهوشی می شود.

• تنفس : تنفس این ماده می تواند موجب سوزش دستگاه تنفسی شود و علائمی همچون با زخم گلو، سرفه، عطسه و کوتاهی تنفس می شود. این ماده می تواند در خون جذب شود که در اینصورت علائمی شبیه خوردن این ماده ایجاد می شود.

• حریق : قابل احتراق نیست.

• انفجار : گرد و غبار اوره غیر قابل انفجار است.

• اثرات زیست محیطی : کاربرد بیش از نیاز آن در خاک باعث افزایش نیترات ها در آب های زیر زمینی و احتمال افزایش سرطان در افراد به خاطر خوردن آن آبها می شود.

اوره

2. کمک های اولیه :

• تماس با چشم : به مصدوم اجازه ندهید چشم هایش را بمالد. فورا چشم را به مدت حداقل 15 دقیقه با آب شستشو دهید. پلک های بالا و پایین را بالا نگهدارید. به پزشک مراجعه کنید.

• تماس با پوست : سریعا موضع آلوده را به مدت 20 دقیقه با آب ولرم شستشو داده تا آلودگی برطرف شود. لباس و کفش آلوده را در آورید.

• بلعیدن و خوردن : هرگز به فردی که بیهوش است چیزی نخورانید. در صورت هوشیاری فرد دهان وی را با آب تمیز شستشو داده و فرد را وادار به استفراغ نکنید. به فرد هوشیار 4-2 فنجان پر آب یا شیر بخورانید. اگر استفراغ به صورت طبیعی اتفاق افتاد دوباره به فرد آب داده و به پزشک مراجعه کنید.

• تنفس : فرد مصدوم با منبع مولد آلودگی را به هوای آزاد ببرید و اگر تنفس قطع شده باشد به مصدوم تنفس مصنوعی داده و اگر تنفس به سختی انجام می شود به مصدوم اکسیژن دهید. سپس به پزشک مراجعه کنید.

• اطلاعات پزشکی : اسیدهای ضعیف همچون اسید استیک و اسید پروپانوئیک می تواند به عنوان پاد زهر، مسکن و محرک شیمیایی مصرف شود.

3. پیشگیری :

• حفاظت پوست : از دستکش های مناسب ، لباس های آستین بلند و شلوار یا لباس کار مناسب در موقع کار استفاده شود.

• حفاظت چشم : در هنگام کار با اوره حفاظت از صورت و چشم توسط عینک و ماسک توصیه می شود.

• حفاظت بدن : از ماسک ، دستکش های مناسب، لباس های آستین بلند و شلوار یا لباس کار مناسب در موقع کار استفاده شود.

• حفاظت تنفسی : به سرعت از محیط آلوده خارج شود و در معرض هوای تازه قرار گیرد. اگر تنفس قطع شده باشد باید تنفس مصنوعی داده شود و اگر به سختی نفس می کشد باید اکسیژن داده شود.

انبارداری : در محیط خشک، خنک، با تهویه محیطی مناسب، به دور از مواد ناسازگار و محیط های پر خطر نگهداری شوند.

قیمت خرید و فروش اوره

بیشتر از ۹۰درصد از تولید اوره در دنیا، مورد استفاده به عنوان کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن است. اوره دارای بالاترین مقدار ازت در میان تمامی کودهای جامد نیتروژنی می‌باشد. بر این اساس، اوره پایین‌ترین هزینه‌های حمل و نقل را به ازای هر واحد از تغذیه نیتروژنی به همراه دارد. برای اطلاع از قیمت روز محصول می توانید با بخش فروش شرکت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به درخواست های مشتریان گرامی می باشند.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

CH4N2O۱

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

57-13-6

شماره استاندارد بین المللی

USS000

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

2.45514

HR

2

فشار بخار

چگالی نسبی

1.335

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

۶۰٫۰۶

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

1.32

دمای ذوب (°C)

133–135

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم)

107.9

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی