009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

الکل متانول چیست ؟

مشخصات محصول الکل متانول :

• نام شیمیایی : الکل متانول.

• اسامی مترادف با الکل متانول : متانول ، الکل متیلیک ، متیل الکل ، الکل صنعتی ، الکل چوب ، hydroxymethane ، methyl alcohol ، methyl hydrate ، methyl hydroxide ، methylic alcohol ، methylol ، wood alcohol .

• گرید محصول : 1.الکل متانول صنعتی 2. الکل متانول آزمایشگاهی.

• فرمول شیمیایی : CH4O .

• خلوص : الکل متانول 98 %.

• شکل ظاهری : ماده ای شفاف ، بیرنگ و فرار که به صورت خالص بوی زننده و نامطبوعی دارد.

معرفی الکل متانول :

الکل متانول به نام متیل الکل و الکل چوب هم شناخته می شود. متانول یک ترکیب شیمیایی و ساده ترین نوع الکل می باشد. این مایع در اثر سوختن در هوا دی اکسید کربن و آب تولید می کند. متانول با شعله ای تقریبا بی رنگ می سوزد. این ترکیب از متابولیسم غیر هوازی گونه های زیادی از باکتری ها تولید می شود. در نتیجه مقدار اندکی از بخار متانول در جو وجود دارد.

الکل متانول

تاریخچه الکل متانول :

در فرآیند مومیایی کردن در مصر باستان ، از ماده ای استفاده می شد که حاوی متانول بود و از تجزیه حرارتی چوب بدست می آمد. متانول خالص اولین بار در سال 1661 توسط رابرت بویل از چوب استخراج شد. در سال 1834 شیمیدان های فرانسوی انجمن jean-babtist ، ترکیب عناصر آن را بدست آوردند و همچنین کلمه متیلن را به شیمی آلی معرفی کردند.

در سال 1923 شیمیدان آلمانی ، ماتیاس پیر ، متانول را از گاز سنتز ( مخلوطی از co و H2 که از کک بدست می آید.) تولید کرد. در این فرآیند ، از کرومات روی به عنوان کاتالیزور استفاده می شد و واکنش در شرایط سختی مانند فشار 300-1000 اتمسفر و در دمای حدود 400 درجه سانتی گراد انجام می گرفت. در شیوه مدرن تولید متانول ، از کاتالیزور هایی استفاده می شود که در فشارهای پایین عمل می کنند و کارایی موثرتری دارند.

موارد مصرف و کاربرد الکل متانول :

متانول دارای کاربرد هایی می باشد :

1. صنعت تولید کلید و پریز و انواع چسب های صنعتی.

2. تولید انواع حلال

3. تولید رنگ.

4. تولید انواع ضد یخ.

5. صنایع تولید پلاستیک ها.

6. تولید فرمالین برای مصارف خانگی .

7. تولید انواع رزین ها.

8. در تولید دوربین های عکاسی.

9. تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه.

10. به عنوان سوخت در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی.

11. از متانول جهت تقلیب اتانول استفاده می شود.

12. جایگزین مشتقات نفت خام.

13. در تولید سایر ترکیبات شیمیایی.

14. در تولید تخته سه لایی.

15. تولید مواد منفجره.

16. دی متیل اتر از مشتقات متانول است که به جای CFC ها در افشانه های آتروسل به عنوان پیشرانه استفاده می شود.

 الکل متانول

تولید الکل متانول :

امروزه گاز سنتز مورد نظر برای تولید متانول مانند گذشته از زغال بدست نمی آید، بلکه از واکنش متان موجود در گاز های طبیعی تحت فشار ملایم 10-20 اتمسفر و دمای 850 درجه سانتی گراد با بخارآب و در مجاورت کاتالیزور نیکل تولید می شود. CO و H2 تولید شده ، تحت تاثیر کاتالیزوری که مخلوطی از مس و اکسید روی و آلومینیوم است، واکنش داده و متانول ایجاد می کنند. این کاتالیزور اولین بار در سال 1966 توسط ICI استفاده شد. این واکنش در فشار100-50 اتمسفر و دمای 250درجه سانتی گراد صورت می گیرد. روش دیگر تولید متانول ، واکنش دی اکسید کربن با هیدروژن اضافی است که تولید متانول و آب میکند.

واکنش های شیمیایی الکل متانول :

الکل متانول ، واکنش های شاخص الکل ها به عنوان یک گروه مواد شیمیایی را پذیرا ست. واکنش های با اهمیت ویژه از نقطه نظر صنعتی عبارتند از : هیدروژن گیری، هیدروژن گیری اکسیداتیو، تبدیل به فرم آلدئید روی کاتالیزورهای نقره یا مولیبدن – اکسید آهن، کربونیل دار کردن و تبدیل به اسید استیک توسط کاتالیزور کبالت یا رودیوم، دی متیل اتر در اثر حذف آب با کاتالیزور اسید از متانول تشکیل می شود. واکنش کاتالیز شده با اسید ایزوبوتیلن و متانول به تشکیل متیل – بوتیل اتر نوع سوم منجر می شود که ماده بالابرنده مهم اکتان بنزین است و این واکنش از خواص کاربردی رو به افزایش متانول است. متیل استرهای کربوکسیلیک اسیدها را می توان در اثر واکنش کاتالیز شده با اسید و خارج کردن آزئوتروپی آب جهت وادار کردن واکنش به تکمیل تهیه کرد. متیل هیدروژن سولفات، متیل نیتریت، متیل نیترات و متیل هالیدها در اثر واکنش با اسیدهای معدنی متناسب تشکیل می شوند. منو-دی و تری اتیل آمین از واکنش مستقیم متانول با آمونیاک نتیجه می شوند.

متانول الکل

خالص سازی الکل متانول :

الکل متانول در اثر تقطیر خالص می شود. پیچیدگی عملیات تقطیر به درجه خلوص متانول درخواستی و به خلوص متانول مورد تخلیص بستگی دارد. متانول عرضه شده در بازار معمولا باید با یکی از استانداردهای مرجع مطابقت کند. خالص سازی متانول نیاز به دو ستون تقطیر دارد درحالی که تقطیر نیاز به سه ستون دارد. چون دانشی که در تخلیص متانول به کار رفته است بیشتر حق امتیازی می باشد، طرح های تقطیر متعدد ممکن است ستون های کمتر یا زیادتری از معمول لازم داشته باشند. مصرف گیرای متانول ممکن است فقط ایجاد جرقه برق در گازهای سنتزی حل شده را لازم داشته باشد. تقطیر معمولا شکل های زیر را دارد : فشار جریان متانول مایع خام که از واحد واکنش می آید کاهش داده می شود تا گاز حل شده سیال شود، سپس به انتهای سبک ستون خارج ساز تغذیه می شود تا ترکیبات با نقطه جوش پایین تر از متانول را جدا کند. گاهی اوقات آب به نزدیک قله ستون خارج ساز تغذیه می شود تا فراریت نسبی مواد نهایی سبک را بهبود بخشد. مواد در ته اولین ستون به ستون دوم، جایی که معمولا اجزاء سنگین تر از متانول به صورت جریان جانبی خارج می شوند، هدایت و آب از قسمت پایه ستون خارج می شود. متانول گرفته شده از بالای ستون دوم ممکن است به انبار ذخیره فرستاده شود یا بستگی به درجه خلوص لازم برای تخلیص بیشتر به ستون سوم فرستاده می شود. مواد سبک و سنگین نهایی معمولا برای ایجاد گرما سوزاننده یا در جای دیگری بازیافت می شوند. بخار لازم برای تقطیر متانول در طرح های جدید با انرژی مصرفی کم به طور قابل توجهی کاهش یافته است. طرح های قدیمی نیاز به بیشتر از 2 تن بخار برای هر تن متانول دارند. درصورتی که طرح های جدید 1.2-0.8 تن بخار برای هر تن متانول نیاز دارند.

مسمومیت متانول :

مسمومیت با الکل یکی از شایع ترین انواع مسمومیت هاست. با توجه به عوارض بسیار خطرناک و در برخی موارد برگشت ناپذیر مسمومیت اتفاقی بامتانول، مدیریت و درمان فوری آن حائز اهمیت است و هر پزشکی در سطوح اولیه ارائه خدمات درمانی، باید با نحوه مدیریت مواقع اضطراری مسمومیت با الکل آشنا باشد.

با توجه به افزایش شیوع مصرف الکل در سال های اخیر، مسمومیت با الکل از جمله شایع ترین موارد مسمومیت دارویی در اورژانس ها به شمار می آید. سه ترکیب مسمومیت زای شایع الکل شامل اتانول، متانول و اتیلن گلیکول می باشند.

بسته بندی الکل متانول :

الکل متانول بشکه های 220 لیتری و گالن های 2.5 لیتری موجود می باشد.

ایمنی الکل متانول :

خطرات :

1. تماس با چشم : در ابتدا لکه های تیره دیده می شود و بعد کوررنگی اتفاق می افتد. در ادامه کوری چشم را به همراه دارد و سبب ورم و التهاب غشای چشم می شود.

2. تماس با پوست : در اثر تماس مستقیم با بخارات و یا خود متانول مایع ، خشکی و ترک پوست ایجاد می شود. در اثر تماس مجدد و طولانی مدت امکان ایجاد ناراحتی پوستی می شود. در صورتیکه از راه پوست جذب شود می تواند روی دستگاه عصبی اثر گذاشته و سبب کارایی آن و کوری چشم ها و حتی سبب مرگ می شود. استفاده از متانول برای ضد عفونی ناف نوزاد سبب مرگ او شده است.

3. بلعیدن و خوردن : سبب تحریک نسوج غشایی دهان و گلو شده. برروی سیستم عصبی اثر می گذارد. می تواند سبب تهوع و کاهش کارایی آن و کوری چشم ها و حتی مرگ شود.

4. تنفس : می تواند سبب تحریک چشم ، بینی ، گلو و دستگاه تنفسی شود. همچنین می تواند سبب کاهش کار دستگاه عصبی مرکزی و کوری چشم شود. کبد ، کلیه و عضله های قلب مورد حمله متانول قرار می گیرند.

5. حریق : بخارات آن به راحتی در هوا پخش و با کوچکترین شعله ، مشتعل شده و تولید گازهای مونو و دی اکسید کربن می کند.

6. انفجار : در برابر ضربات مکانیکی حساس نیست ولی در برابر تخلیه الکتریسیته ساکن می تواند منفجر و مشتعل شود.

الکل متانول

کمک های اولیه :

1. تماس با چشم : چشم ها را به مدت 20 دقیقه با آب شستشو دهید . در صورت داشتن لنز چشمی به سرعت آن را خارج کنید. به پزشک مراجعه شود.

2. تماس با پوست : فورا لباس های آلوده را در آورده و موضع را با آب و صابون شستشو دهید.

3. بلعیدن و خوردن : در صورتی که مصدوم هوشیار بود او را وادار به تهوع کنید. سریعا به پزشک مراجعه کنید.

4. تنفس : فرد مصدوم را به هوای آزاد برده در صورت قطع تنفس به وی تنفس مصنوعی دهید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

پیش گیری :

1. حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی و لباس کار استفاده شود.

2. حفاظت چشم : از عینک مقاوم در برابر مواد شیمیایی یا حفاظ صورت استفاده شود.

3. حفاظت بدن : از لباس های محافظ در مقابل مواد شیمیایی استفاده شود.

4. حفاظت تنفسی : در مکان هایی که غلظت متانول در هوا بالا است از سیستم های هوا رسان یا تهویه ضد جرقه استفاده شود. برای غلظت های بالا از ماسک های کارتریج دار و یا کپسول دار استفاده شود.

انبارش : 1. مخزن ها دارای سیم زمین باشند.

2. مخازن ترجیحا در فضای آزاد باشند.

3. در صورت نگهداری بشکه های متانول در زیر سقف ، شرایط تهویه مناسب لازم است.

4. از ضربه زدن به مخازن خودداری کنید.

5. از ابزار ضد جرقه استفاده شود.

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

سایت : www.tacid.ir

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

CH3.OH

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

67-56-1

شماره استاندارد بین المللی

MGB150

جرم حجمی

ppm

وابستگی غلظت

Y

p to m

1.30993

HR

3

فشار بخار

2096

چگالی نسبی

0.7915

حالت در دمای 25 °C

L

جرم مولی (گرم در مول)

32.05

دمای ذوب (°C)

-97.8

دمای جوش (°C)

63.9

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

حلال ها

حلال ها

به ماده ای که بخش عمده یک محلول را تشکیل می دهد حلال می گویند. هر محلول دست کم از دو بخش حلال و حل شونده تشکیل شده است. جزیی که حل شونده را در خود حل می کند و معمولا درصد بیشتری از محلول را تشکیل می دهد حلال نام دارد. در محلول آب نمک، آب حلال و نمک خوراکی حل شونده است. اغلب محلول های موجود در طبیعت شامل یک حلال و چند ماده حل شونده هستند. آب دریا نمونه ای از این محلول هاست.

System.Exception: Error In Process 'print' Command In Sequence 1: Error In Run 'print' Command: System.Data.EvaluateException: Cannot find column [dmnid].
at System.Data.NameNode.Bind(DataTable table, List`1 list)
at System.Data.BinaryNode.Bind(DataTable table, List`1 list)
at System.Data.DataExpression.Bind(DataTable table)
at System.Data.DataTable.Select(String filterExpression)
at HttpServer.Cms.Face.InitFilter(DataTable sourceTable) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Face.cs:line 124
at HttpServer.Cms.FaceCollection.InitFaceFilter(DataTable source) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\FaceCollection.cs:line 44
at HttpServer.Cms.RenderableCommand.Render(IHtmlCommandElement htmlCommand) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Commands\Core\RenderableCommand.cs:line 61
at HttpServer.Cms.CommandHost`1.Rendering() in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Html\CommandHost.cs:line 52 ---> System.Exception: Error In Run 'print' Command: System.Data.EvaluateException: Cannot find column [dmnid].
at System.Data.NameNode.Bind(DataTable table, List`1 list)
at System.Data.BinaryNode.Bind(DataTable table, List`1 list)
at System.Data.DataExpression.Bind(DataTable table)
at System.Data.DataTable.Select(String filterExpression)
at HttpServer.Cms.Face.InitFilter(DataTable sourceTable) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Face.cs:line 124
at HttpServer.Cms.FaceCollection.InitFaceFilter(DataTable source) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\FaceCollection.cs:line 44
at HttpServer.Cms.RenderableCommand.Render(IHtmlCommandElement htmlCommand) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Commands\Core\RenderableCommand.cs:line 61
at HttpServer.Cms.CommandHost`1.Rendering() in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Html\CommandHost.cs:line 52 ---> System.Data.EvaluateException: Cannot find column [dmnid].
at System.Data.NameNode.Bind(DataTable table, List`1 list)
at System.Data.BinaryNode.Bind(DataTable table, List`1 list)
at System.Data.DataExpression.Bind(DataTable table)
at System.Data.DataTable.Select(String filterExpression)
at HttpServer.Cms.Face.InitFilter(DataTable sourceTable) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Face.cs:line 124
at HttpServer.Cms.FaceCollection.InitFaceFilter(DataTable source) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\FaceCollection.cs:line 44
at HttpServer.Cms.RenderableCommand.Render(IHtmlCommandElement htmlCommand) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Commands\Core\RenderableCommand.cs:line 61
at HttpServer.Cms.CommandHost`1.Rendering() in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Html\CommandHost.cs:line 52
--- End of inner exception stack trace ---
at HttpServer.Cms.CommandHost`1.Rendering() in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Html\CommandHost.cs:line 61
at HttpServer.Cms.HtmlElement.RenderingWrapper(Boolean async) in D:\iteration source - table 13 removed\HttpServer.Cms\Html\HtmlElement.cs:line 133
--- End of inner exception stack trace ---

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی
at MyWebServerNamespace.MyWebServer.LoadCmsValues(Content cms, Ssl sslClass, DataSet& Ds, DataTable& fileDt, Socket& mySocket, Byte[]& contentBytes, Boolean& showCmsError) in D:\iteration source - table 13 removed\MyWebServer\MyWebServer.cs:line 1638